10 PITANJA RODITELJA BLIZANACA
Imati blizance znači dvostruki izazov, ali i dvostruku sreću. Donosimo odgovore na 10 najčešćih pitanja roditelja blizanaca, koji će vam možda olakšati svakodnevni život.
1. Jedna soba za dvoje – može li se to dobro završiti?
Po pravilu je stvar ista kao i kod braće i sestara: Pre polaska u školu jedna dečija soba za dvoje dece je sasvim dovoljna. Nakon toga kod mnoge dece se budi želja za privatnošću i sopstvenim carstvom. Dakle – ukoliko u jednu prostoriju stanu dva krevetića i još ostane prostora za skakanje: ne razdvajajte ih nikako na početku.
2. Mogu li dojiti blizance?
Svakako. Strah od nedostatka mleka je neopravdan kao i kod majki s jednim detetom: Potražnja reguliše ponudu! Postoje čak majke koje su do kraja uspele dojiti trojke… međutim kako to učiniti, a da bude praktično?
1. mogućnost: bebe dojiti po potrebi i pojedinačno. Prednost: dojenje je za početnice lako, a i majka se u potpunosti može posvetiti svom detetu. Osim toga jača beba može sisanjem osigurati dovoljnu zalihu mleka za svoga brata ili sestricu. Nedostatak: kod naglog rasta dvoje odojčadi možete očekivati konstantno dojenje, a i što ako obe bebe istovrmeno ogladne?
2. mogućnost: sinhronizovati ritam koliko je to moguće – i onda istovremeno dojiti. Investicija koja se isplati je specijalan jastuk za dojenje blizanaca. Prednosti su ušteda vremena i mogućnost planiranja. Veliki nedostaci: ritam dojenja koji odgovara obema bebama je vrlo teško uhvatiti. Bebe koje se bude kako bi sisale jedu znatno lošije, gladne bebe koje moraju čekati postaju nervozne.
3. Mogu li istovremeno nositi oba blizanca?
Da – to može biti praktično posebno za kraće relacije. Na primer dve bebe možete iz stana na trećem spratu nositi do auta. Trik: pravilna raspodela težine! Jednu bebu nosite na leđima, drugu spreda, na stomaku. To ćete uspeti pomoću marame za nošenje dece i nosiljke. Alternativa: dve marame za nošenje. Prednost dva pomagala: Mama i tata decu ponekad mogu nositi i pojedinačno. Najnovije i najpraktičnije rešenje je nošenje blizanaca u dvostrukoj nosiljki u kojoj se mogu nositi blizanci od 1600 grama težine.
4. Kako mogu saznati jesu li moji blizanci jednojajčani?
Budući roditelji dečaka i devojčice ne moraju brinuti: Oni mogu biti samo dvojajčani blizanci. Ali, što ako su blizanci istog spola i vrlo slični? U tom slučaju jednojajčanost je vrlo verovatna. Sigurni možete biti samo ako uradite DNA test.

5. Kako mogu udovoljiti obema bebama istovremeno?
Tako što ćete i vi i oni u njima gledati pojedinačne osobe umesto jednog od blizanaca. Tri trika:
- dosledno ih oslovljavajte imenom. Dakle ne: “možete li postaviti sto?”, već: “Lana, ti postavi tanjire, a ti, Ivana, pribor za jelo!”
- podrazumeva se uvek možete samo jednog blizanca oblačiti, češljati vezivati za autosedište dok , drugi mora čekati. Isto tako: vama je svejedno ko će doći prvi na red. Ali vašoj deci nije. Dok vi mislite: “Prvo jedan blizanac, zatim drugi”, Maksim misli: “Zašto je Filip danas već triput bio prvi?” Zato: uvek naizmenično odredite dan u kojemu će jedno dete u svemu doći prvo na red. Dakle, potpuno svesno odredite da prvo dolazi Filip, a potom Maksim, ili obrnuto.
- Podstičite interese svakog deteta pojedinačno. Samo, koji su to? Znate, doduše, da je omiljena zajednička igra vaše dvojke igra sa jastucima. Ali, da se Ivana u vrtiću oduševljava karaokama, saznajete tek nakon što ste sami s njom otišli u šetnju. Dok je tata s Ivanom bio u kupovini – i usput saznao da sada želi postati direktor cirkusa. Dakle: ponekad organizujte odvojene aktivnosti dece. Drugi korak je da Ivanu upišete u muzički vrtić, a Toma u glumačku radionicu.
6. Gde mogu pronaći delotvornu podršku?
Prvo bez griže savesti prihvatite svaku ponuđenu pomoć. Ponosu ovde nije mesto i zaposlite bake i deke, prijatelje, poznanike – sve koji se nude i najbolje da im date konkretne zadatke. Važno je i da ne štedite na pogrešnim mestima: za malo veći iznos može vam se dostaviti kupljena roba, a ni čistačica vas ne mora koštati mnogo.
7. Da li trebamo sve igračke kupovati duplo?
To nije potrebno. I druga braća i sestre moraju deliti igračke. Važno je jedino da odredite jasna pravila što je čije. Blizanci najčešće bez problema dele svoje kocke, autiće i ostalo, ako je jasno određeno: moja lutka je samo moja, a tvoj autić je samo tvoj.
8. Ista odeća za oboje?
Prvo: ako vam se sviđa da vidite svoje blizance u istim benkicama – ne oklevajte! Bebama je potpuno svejedno što imaju na sebi dokle god se u tome mogu nesmetano koprcati. U praksi to međutim, najčešće izgleda ovako: planovi o partner-looku padaju u vodu već nakon doručka jer se jedno dete uprljalo, a vama se ne da presvlačiti i drugo. Neki su blizanci kasnije sretni što nose različitu odeću, kao i njihove bake i deke, što ih po odeći mogu razlikovati.
9. Moji blizanci ne govore ni približno dobro kao komšijino dete istog uzrasta – zato se savršeno sporazumevaju na svom “jeziku blizanaca”. Da li se treba zabrinuti?
Ne. Potpuno je normalno što blizanci malo sporije uče govoriti – u proseku u tome kaskaju za ostalom decom za oko pola godine. Zašto? Prvo, zato što su blizanci često nedonoščad, tako da u početku mnogo toga moraju nadoknaditi. Drugo, istraživanja su pokazala da u porodicama sa blizancima često vlada nedostatak vremena tako da se s pojedinačnim detetom manje razgovara. Savet: u dnevni raspored uvrstite dečije stihove, igre s prstima i vreme za čitanje – čestim ponavljanjem ćete deci olakšati učenje. Do polaska u školu se govorni razvoj najčešće izjednačava s razvojem ostale dece.
A tajna jezika blizanaca? Nekoliko gesta, nekoliko promrmljanih reči – i deca se lepo razumeju. Razlog: blizanci se toliko dobro poznaju da vrlo brzo “čitaju” i nauče govor tela – tu su reči suvišne. Jezik blizanaca najčešće nestaje sam od sebe najkasnije do treće godine života. Ako međutim primetite da se vaši blizanci tajnim govorom svoga sveta izoluju i ne napreduju u “normalnom” govornom razvoju, za svaki slučaj se posavetujte sa pedijatrom o potrebi za logopedom.

10. Da li treba blizance prijaviti u različite grupe u vrtiću?
O ovoj se temi vrlo žustro diskutuje u krugovima roditelja blizanaca. Glavni argument za: deca se osamostaljuju i nemaju mogućnost zatvaranja od druge dece, u idealnom slučaju sklapaju nova, vlastita poznanstva. Protivargument: neki su blizanci nesigurni ako su razdvojeni i različita okruženja bi za oboje bila traumatična. Otkrijte šta vašim blizancima odgovara. Da li je jedan od blizanaca često u senci drugoga? To bi mogao biti argument za različite grupe. Osećaju li se prijatno samo kada su zajedno – nemojte ih razdvajati.